ساقی‌نامه

******************

ابیاتی از ساقی‌نامه‌ی وحدت کرمانشاهی:

بیا ساقی و می به گردش درآر
که دل گیرم از گردش روزگار
میی ده که چون ریزیش در سبو
برآرد سبو از دل آواز او


با صدای
استاد حاتم عسگری (ماهور)

******************

ابیاتی از ساقی‌نامه‌ی امیدی تهرانی

بیا ساقی آن تلخ شیرین گوار     که شیرین کند تلخی روزگار
بیا ساقی آن جام گیتی نما     که از جم رسیدست دورش به ما

بیا ساقی آن آفت عقل و هوش     بیا ساقی آن لعبت لعل پوش
به من ده که بی هوشیم آروزست     به مستان هم آغوشیم آروزست


تا جایی که من اطلاع دارم این اشعار را هنوز کسی اجرا نکرده.
حالا دوستان اگه کسی خوش صداست میتونه زحمت این یکی رو بکشه. (توجه داشته باشید که گفتم "اگه کسی واقعا خوش صداست" نگفتم اگه کسی خودش فکر میکنه خوش صداست. فردا من دوهزار تا mp3 نگیرم ها!!)

 

 کتاب شناسی:
١- ساقی نامه ها: نگرشی به ساقی نامه ها در ادب فارسی همراه با شرح حال مختصر ساقی نامه سرایان و اشعار آنان تالیف
سیداحمد حسینی کازرونی

٢- ساقی نامه در شعر فارسی
گردآورنده: احترام رضایی
منابع آهنگها و اشعار همگی از اینترنت است.

>>
یکی از اهداف اصلی این تحقیقِ مختصر
، کمکی هرچند کوچک به ویکیپیدیای فارسی  بوده است. اگر هر یک از ما سالی فقط یک مقاله به ویکیپیدیا اضافه کنیم، جدا از تجربه بسیار ارزندهاش برای خودمان، گنجینه گرانبهایی از اطلاعات و آگاهی را برای فامیل، دوستان و مردم کشورمان به میراث خواهیم گذاشت. اگر همانند من اعتقاد دارید که مهمترین دلایل مشکلات کشورمان ریشه در دل آموزش و سطح آگاهی مردم دارد بیایید در غنیسازی ویکیپیدیای فارسی همقدم شویم. (ممنون از هادی برای ایدهی اصلی)

 

*************************
*************************
*************************

دوستان و عزیزان ساکن چین و ماچین از جمله شهرهای تایپه و دهات تاینان، کاوشینگ و خوانین تابعه. ما هفته‌ی آینده در خدمت شما هستیم و اگر افتخار بدید از زیارتتان بسی مشعوف خواهیم شد.

این رفقای چینی ما که آب از دهانشون راه افتاده که خوش به حالت می‌ری تایوان غذاهای جنوبی می‌خوری و این رو بخور و اون رو بخور. البته لازم به ذکر است که لیست دوازده‌تایی غذاهایی که دوستان چینی توصیه کردند توی تایوان حتما حتما حتما باید خورد، وگرنه نصف عمرم بر فناست، متاسفانه از موجوداتی پخته شدند که حداقل شش تا پا دارند ...

حالا اگر ایده‌ای دارید که غذا اونجا غیر از  خورشتِ هشت‌پا و فسنجونِ سوسک و مارمالاد هزارپا دیگه چی گیر میاد خبر بدید ممنون می‌شم.


**************
**************

ایشالا چند هفته بعدش هم ایرانم. قراره بر و بچ جمع بشن کلی عکس یادگاری با پلیس ضد شورش بگیریم.

فقط یک
disclaimer که اگه آقا پلیسه بداخلاق بود و باتوم خوردید و یا بعدا اگه خدای نکرده در اثر "برخورد جسم سخت به سرتون" یا در اثر "برخورد سرتون به جسم سخت" خانواده‌تون عزادار شد
من مسوول نیستم ها! ما گفته باشیم.


/ 12 نظر / 54 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کنجکاو

همشیره کادوی تولد لطیف تر از این سراغ نداشتی؟[نیشخند] موفق باشید. دستتون درد نکنه. مجموعه خوبی شده بود.

امیرحسین

سلام تازگی ها خیلی سنگین می نویسی! زیر دیپلم بنویس ما هم یه چیزی بفهمیم [ناراحت]

پگاه

خیلی عالی بود. دست مریزاد. من با اجازتون اهنگشو تو فیس بوک میذارم

غریبه

سلام حالا واقعا از آمریکای؟؟؟ جواب بده سعی می کنم بر گردم و شاید یه روز دوستای خوبی واسه هم شدیم

پیروز

سلام جناب اعلم این اولین باری هست که در وبلاگ شما نظری میدم.اما بیش 7ماه هست که با وبلاگ شما آشنا شدم.من سئوالی از شما داشتم در خصوص معلولین که ترجیح دادم از طریق ایمیل با شما مطرح کنم.خوشحال و متشکر می شم اگر مطالعه بفرمائید. با تشکر، پيروز[گل]

داود

محمد رضای عزیز سلام. کار قشنگ و ماندگاری است. ممنون. تایوان خوش بگذرد.

رضا

دلت قشنگه دل قشنگ قشنگ

Amin

مهمترین دلایل مشکلات کشورمان ریشه در دل آموزش و سطح آگاهی مردم دارد. I share with u the idea but are u sure that Farsi Wikipedia will help do better?

خودم

امین: نه. من مطمئن نیستم. ولی شاید کمک کنه. اگر شما راه حل بهتری میدونی که احتمال کمکش بیشتره خوب پیشنهاد کن. هم من و هم سایرین صد در صد استقبال خواهیم کرد. من این راه حل رو دادم که به جای نشستن و منتظر موندن که در اطرافیان زیاد دیده میشه یه قدمی هرچند کوچک برداشته باشیم. یک نکته کلی دیگه اینکه به نظرم باید همیشه سعی کنیم هر انتقادی با یک پیشنهاد همراه باشه. در این صورت اگر کار بهتری وجود نداره حداقل جلوی یک کار دیگه گرفته نمیشه. باز هم ممنون و منتظر پیشنهاداتت هستم.

رضا

من هم با ویکی پدیای فارسی و گسترشش موافقم. چون حداقل می دونم که خیلی از بچه ها ی مدرسه ای که زبانشون خوب نیست و می خوان که از اینترنت برای بالابردن آگاهی شون استفاده کنن با مطالب علمی به زبان فارسی خیلی کم برخورد می کنن. ولی ویکی پدیای فارسی خودش می تونه یه منبع خوب باشه برای بالابردن آگاهی شون و سطح سوادشون در همون سالهای مدرسه. من به نوبه خودم بعد از خوندن این پست یه مطلب به ویکی فارسی اضافه کردم!