رشحات

جاگاچاندرا روبروی من روی صندلی نشسته و دستِ راست مرا در دستانش گرفته. او با دقت و خیره‌خیره به کف دستم نگاه می‌کند.

من بودم و ماشین. من پشت فرمان بودم. رانندگی می‌کردم. بقیه هم بودند. یادم نیست کی‌ها بودند. یعنی... دقیقا یادم نیست.

جاگاچاندرا با انگشت اشاره‌اش چیزهایی را کف دستم دنبال می‌کند. من به صورتش خیره شده‌ام. آن‌قدر محو خطوط کف دست من شده که انگار دارد نوشته‌های باستانی را رمزگشایی می‌کند.

سر پیچِ جاده بود. سرعت داشتم. سرعتم خیلی زیاد نبود. توی ماشین سروصدا بود.

جاگاچاندرا می‌گوید مادر بزرگش کف‌بین بوده. می‌گوید از مادر بزرگش کف‌بینی را آموخته. جاگاچاندرا اهل هندوستان است. لهجه‌ی غلیظ هندی دارد. قد بلند،‌ صورت تیره،‌ موهای بلند عقب زده،‌ لاغر،‌ خوش پوش.

جاده دوبانده بود، و خلوت. خیلی راه آمده بودیم. افتادیم توی پیچ جاده. فرمان را چرخاندم. ماشین با جاده پیچید.

جاگاچاندرا نگاهش را از کف دستم برمی‌دارد و به دور خیره می‌شود. جای دوری، اما، وجود ندارد. امتداد خط جاگاچاندرا به دیوار اتاق می‌رسد که فقط یکی دو متری آن‌طرف‌تر است. اما اگر کسی نداند فکر می‌کند جاگاچاندرا به تهِ تهِ دنیا نگاه می‌کند.

پیچ جاده تندتر شد.‌ فرمان را بیشتر چرخاندم. نمی‌دانم چرا ترمز نگرفتم.

جاگاچاندرا رویش را به من می‌کند و خیلی آرام و با طمانینه به حرف می‌آید. "زندگی‌ات ..."و کمی مکث می‌کند.

پیچ جاده باز هم تندتر شد. فرمان دیگر بیشتر نچرخید. کنار جاده نرده نبود. ماشین از جاده خارج شد. رفت توی خاکی. از کنار جاده تا بی‌نهایت صافِ‌ صاف بود.

جاگاچاندرا با دقت کلماتش را انتخاب می‌کند. حس می‌کنم ‌می‌خواهد چیزی را قایم ‌کند. با چاشنیِ لب‌خندِ کم‌رنگ و سردی ادامه می‌دهد "زندگی‌ات، پربار است". من لبم را به دندان می‌گزم. جاگاچاندرا نگاهش را از صورتم می‌گرداند. من سرم را پایین می‌اندازم.

ماشین از جاده فاصله ‌گرفت. دورتر، زمین دیگر خاکی نبود. همه‌جا سرسبز بود، و زمین صافِ صاف، درست مثل کف دست. آن‌قدر صاف که گویی خدا وقت آفریدنش تراز گذاشته. ماشین باز هم رفت. خیلی دورتر، وسطِ دشتِ سبز، دریاچه‌ی بزرگی آرمیده بود. رویَش پوشیده از نیلوفرهای آبی. آبش زلالِ زلال. از لا‌به‌لای نیلوفرها کف رودخانه پیدا بود، و انعکاس گاه‌گاهِ تصویر ابرهایی که مثل قبّه‌پنبه‌ها توی آسمان جست و خیز می‌کردند.  ماشین تا وسط‌های دریاچه رفت، و بعد آرام ‌گرفت. و بعد سکوت بود و سکون. نیلوفرهای آبی گل داده بودند، گل‌های سفیدِ درشت. و لابه‌لای پهن‌برگِ نیلوفرها، آسمانِ نیل‌گون ابرهای بی‌تابش را در آغوش کشیده بود، و خاموش و پریده‌رنگ نظاره می‌کرد.

 

/ 26 نظر / 73 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هاشم بنایی

سلام جناب دکتر. خوب شکر خدا کل آدرس هاتون رو دیدم.مثل فلیکر و سایت ام آی تی و دانشجوهاتون و ... آفرین آفرین آفرین آقا من دیگه هیچی نمیگم جز اینکه از این به بعد خودم مشتری پروپا قرصتونم.فدات

مینا

به شب شین به وقت ایران!

آزیتا

سلام تشکرازمتن زیباتون میشه درموردخصوصیات آقایون یزدی هم بنویسید چون اون آقاکه دکتراهستن واینایزدی هستن

باران

بسیار جالب بود برایم آشنایی با وبلاگتان - که کاملآ اتفاقی اتفاق افتاد- چند روز است نوشته های شما زنگ تفریح کارم شده شاید نوعی تعهد در آنها به چشم میخورد که برایم زیباست . تعهدی به میهن که این روزها بسیار کمیاب است .

مهدی امیرحیدری

سلام آقای دکتر. مثل همیشه زیبا نوشتید. واقعا لذت بردم. پ.ن: خیلی مشتاق دیدار [لبخند]

حسین

می خوای دق مرگمون کنی بنویس دیگه برادر

باد صبا

سلام آقا محمد رضا خوبید؟ فکر کنم شما دیگه هر وقت یه مشغله ای رو مثل پایان نامه و تز و ... تموم بشه چهار تا مشغله جدید شروع میشه. خسته نباشید و خدا قوت. راستش غرض از این یادداشت این بود که چند تا سوال از بلاد اتازونی بپرسم. قبلا ملت سوال می پرسیدن و شما هم در قابل سفر نامه و .... اطلاعات جالبی می نوشتید. هفته پیش یه جلسه ای بود توی دانشگاه شریف که آقای رائفی ژور صحبت می کرد. سالن آمفی تاتر مرکزی پر بود و بیرون هم تعداد زیادی سر پا ایستاده بودند. این بنده خدا توی این سایتها فعالیت می کنه. http://masaf313.blogfa.com/ http://antidevil.net/ یه تفسیر 2 ساعته بسیار ریز و موشکافانه داشت در مورد فیلم 2012 که فکر می کنم دیدنش برای شما خیلی خیلی جالب باشه. اگه تونستید از طریق دانلود ببینیدش. ضمنا اگه از جو اونجا در مورد سال آینده چیزی دستگیرتون شد ممنون میشم که توی وبلاگتون بنویسید. موفق باشید و به امید فردایی بهتر [گل]

الهه

سلام رشحات ؟

مینا

رشح یعنی عرق بدن یا تراویدن آب از چیزی(فرهنگ عمید) رشحات لابد جمع رشح است اگر قابل جمع باشد لغت نامه دهخدا فیلتر بود...

مینا

حالا که لج کردید اصلا به روز نشید همون جور شب و تاریک بمونید فکر کردید ما نوشته هاتون رو دوست داریم!؟ عمرا ما فقط می خواستیم پایینشون نظر بدیم که از نظراتمون بهره مند شید