سفر به شهر هتل و رستوران

شهر درياچه‌ی نمک (Salt Lake City) در ايالت يوتا (Utah) در مرکز (به سمت غرب) آمريکا  قرار دارد و بزرگترين شهر در حدفاصل دنور (Denver) در مرکز آمريکا و شهرهای ايالت کاليفرنياست. حدود ۳۸۰۰ کليومتر از بوستون فاصله دارد (۳۴ ساعت رانندگی= پنج‌ساعت و نيم فاصله‌ی پروازی از بوستون، سه‌ساعت و نيم فاصله‌ی پروازی برگشت به بوستون) و آب‌و هوايی شبيه اطراف تهران و شهر درياچه‌ی نمک ايران! دارد.

 

شهر درياچه‌ی نمک را مورمن‌ها (Mormons) پايه‌گذاری کرده‌اند. مورمنيزم شاخه‌ای از دين مسيحيت است که علاوه بر کتاب مقدس، به کتاب ديگری که شرح کتاب مقدس است و کتاب مورمن نام دارد نيز اعتقاد دارد. مطابق عقايد مورمن‌ها، اين کتاب بعد از مرگ حواريون عيسی گم شد تا اينکه خدا آن‌را به نخستين پيامبر عهد اخير، جوزف اسميت   الهام کرد. جوزف اسميت در سال ۱۸۴۴ کشته شد.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

سال ۱۸۴۷ گروهی از مورمن‌ها که از آزار و اذيت پروتستان‌ها در نواحی بين ايلی‌نوی و شمال ايالت نيويورک فعلی به تنگ آمده بودند به رهبری پيامبرشان "بيرگام يانگ" با گاری و با پای پياده به سمت غرب حرکت کردند و در ۲۴ جولای ۱۸۴۷ به شهر درياچه نمک رسيدند. يانگ وقتی به بالای کوه‌های مشرف به شهر رسيد گفته بود: "اين محل مناسب است" (این جمله خیلی مهمه، چون ظاهرا قبلا از طرف خدا به او اينگونه الهام شده بوده)

 

در حال حاضر شهر دریاچه‌ی نمک یکی از مذهبی‌ترین شهرهای آمریکاست. (اندر تاثيرات اين شهر در خبر است که یکی از اساتید خانم دانشکده‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه شریف بعد از مدتی تحصيل در ایالت Utah  تصمیم می‌گیرد از حجاب برتر (به قول علما) استفاده کند!). مورمن‌ها اهل دود و دم نیستند (ای بابا!) و بنابراین سیگار و قلیان و وافور و  قلقلی و سیخ و سنگ و غیره تعطیل! از همه بدتر کافئین هم مصرف نمی کنند. ولذا چای و قهوه و حتی نوشابه هم تعطیل. (دیگه الکل ملکل که اصلا و ابدا ). بزرگترين دانشگاه شهر اصطلاحا U of U (مخفف University of Utah) است. دانشگاه مهم ديگر اين ايالت دانشگاه بیرگام یانگ است که در شهر Provo به فاصله‌ی حدود  یک ساعتی شهر دریاچه‌ی نمک قرار دارد. اين دانشگاه بی‌شک رتبه اول دانشگاه‌های مذهبی آمریکا را در اختیار دارد. برای تحصيل در اين دانشگاه بايد تعهد بدهيد (علاوه بر خيلی‌چيزهای ديگر) در مدت تحصيل چايی و قهوه نخواهيد نوشيد!

 

وسط شهر معبدی نسبتا بزرگ قرار دارد در محلی به نام میدان معبد (temple square) . شهر چهار خیابان اصلی دارد به نام‌های "شمال معبد"  "جنوب معبد" "شرق معبد" و "غرب معبد"! در محوطه‌ی خارج معبد همیشه تعداد زیادی مبلغ مذهبی (Missionary) از سراسر دنیا هستند (بیشتر دانشجو) که به صورت داوطلبانه به تبلیغ دینشان می‌پردازند. دوره‌های تبلیغی هیجده ماهه هستند. یکی از مبلغین می‌گفت برای اینکه بتواند هزینه‌ی زندگی دوران خدمت داوطلبانه‌اش را از پیش آماده کند دوسال به سختی کار کرده است (تبلیغ به این می‌گن‌ها! مقايسه کنيد با سازمان محترم تبلیغات ما). اینکه مبلغ به چه کشوری اعزام شود را پیامبر تعیین می‌کند.

 

معبد در شب

 

مورمن‌ها همیشه یک پیامبر روی زمین دارند که دستورات را از خدا می‌گیرد و به بندگان می‌رساند. پیامبرشان کت و شلوار می‌پوشد و کراوات می‌زند. در حال حاضر پیامبر "گوردون بی هینکلی" است.

تصوير پيامبر مورمن‌ها (از wikipedia)

 

شهر درياچه‌ی نمک از آنجا که مرکز مذهبی مورمن‌هاست، هرساله ميزبان تعداد زيادی زائر است. اين قضيه باعث شده بيشتر ساختمان‌های شهر را هتل‌ها و رستوران‌ها تشکيل دهند. اطراف شهر همه ساله تعداد زيادی توريست و ورزشکار را برای ورزش اسکی جذب می‌کند. مناظر اطراف شهر ترکيبی از پوشش گياهی ملايم و تپه‌ماهورهای نه چندان بلند است و مناظر ايران را به ياد می‌آورد (مخصوصا اگر مدت زيادی در ايالت بی‌اندازه صافی مثل ماساچوست زندگی کرده باشيد!)

 


مناظر اطراف شهر در پاييز

 

نمايی از خيابان اصلی شهر Park City يکی از معروفترين شهرهای ايالت يوتا برای اسکی و ميزبان المپيک زمستانی سال ۲۰۰۲

 

يکی از جنجال‌برانگيزترين عقايد مورمن‌ها، اعتقاد به چند‌همسری (polygamy) برای مردان است. مورمنيزم چند همسری را "لازمه‌ی" رسيدن به مدارج بالای بهشت می‌داند. هرچند قانون آمريکا چندهمسری را ممنوع کرده، هنوز حدود ۵٪ از مورمن‌های يوتا (حدود شصت‌هزار نفر) چندهمسر دارند. مذهب مورمنيزم در آمريکا مخالفان زيادی دارد. بسياری از آمريکاييان رهبران مورمن‌‌ها را دروغ‌گو و شياد می‌نامند و از وجود چنين مذهبی در کشورشان اظهار تاسف می‌کنند.

 

************************
************************

 

 

من هنوز دوست دارم چهار صفحه‌ی ديگه در مورد SLC بنوسيم. ولی ظاهرا که بايد همين‌جا تمومش کنم...

از خيلی‌از دوستان ايرانی و غيرايرانی بايد تشکر کنم. ولی يک تشکر خاص از آقا مجيد و دکتر مسعود که از مسافت دور زحمت کشيدند اومدند و لطف فراوان کردند.

 

 

/ 31 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی

bahal nbod. tahrik shodam ye sari bezanam age gozaram oftad. shad bashi

انا لله و انا الیه راجعون درگذشت دوست عزيزمان عليرضا صفی خانی را به کليه آشنايان تسليت عرض می‌کنيم.

اين هم آدرس اين خبر دردناک

شهاب

بسيار بی مزه بود.

مهسا

اينهمه طرفدار مورمورها در ايران داشتيم و خودمون نميدونستيم !!! آحه آقايون ايرانی هر مذهبی که به بی بندوباری بيشتر مردها دامن بزنه تايد ميکنن . دور از جون آدم حسابی هاشون

سعید

سلام این گروه مذهبی اینجا هم فعالیت داره. جوونهای خوشتیپ کت و شلوار پوش توی اتوبوس می آن و تبلیغ می کنن.

آی بانو

اینا احتمالا" یک ریشه شون عربه.

فائزه

سلام من خیلی اتفاقی وقتی داشتم درباره ی مذهب مومنیسم جست و جو میکردم وبلاگ شمارو پیدا کردم...مطلب جالب و مفیدی بود....ممنون