نسل ما


چندی پيش، با دوستی قدیمی که تازه به ایران برگشته صحبت می‌کردم٬ گلایه‌آمیز از زندگی می‌گفت:


"
...


 خواهر کوچکم کیف مدرسه‌اش را که مزین به دو زنگوله‌ی آویزان از یک سو و یک خرگوش صورتی آویزان از سوی دیگر است به پشتش می‌اندازد و " اسنک! "اش را از روی میز برمی‌دارد و در حالیکه کلاهش را طوری تنظیم می‌کند که مارک GAP آن واضح به چشم بخورد با دست تکان دادن خداحافظی می‌کند و با کفش‌های کتانی‌اش تاپ‌تاپ می‌دود تا به تاکسی‌اش برسد...

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

پسر عمه‌ام که قرار است در غیاب پدر و مادرش چند روزی پیش ما باشد تازه از خواب بیدار شده. از اتاق که بیرون می‌آید هدفون‌ به گوشش است. نمی‌دانم از دیشب همانطوری مانده یا بعد از بیدار شدن به گوشش گذاشته. آبی به دست و صورتش می‌زند و سر میز صبحانه می‌آید. صدای آهنگش آن‌قدر بلند است که همه می‌شنوند. بالطبع صدای دیگران را هم نمی‌شنود. اگر جلوی صورتش دست تکان دهم٬ یکی از هدفون‌ها را بیرون می‌آورد (که خدای نکرده آن‌یکی گوشش بی‌استفاده نماند) و گوشش را جلو می‌آورد تا ببیند من چه می‌گویم.

...

هفته‌ی پیش سر زدم به دبیرستان قدیمی‌مان. یکی دوتا از بچه‌ها هیجان زده بودند و از علم و دانش می‌پرسیدند. نیم ساعتی که گذشت بحث‌ها عوض شد: سوال‌ها حالا از گروه U2 بود و کنسرت جدید mariah carrie  و غيره. و من که سال‌ها در آمریکا بودم در مورد فرهنگ آمريکا از همه‌ی بچه‌های ‌‌دبیرستانی‌ ایرانی عقب‌افتاده‌تر به نظر می‌رسیدم.
ا
ز فعالیت‌های فوق برنامه‌ی بچه‌ها می‌پرسم. علی که بین هم‌کلاسی‌هایش قد کوتاه‌تری دارد و بیشتر حرف می‌زند٬ می‌گوید که گیتار برقی می‌زند. آرزویش اینست که گروه موسیقی پاپ راه بیندازد، مثل شادمهر. یکی دیگر کلاس زبان فرانسه و اسپانیایی می‌رود٬ می‌خواهد برای تحصیل به اروپا برود و تجارت کند. آن یکی دوست دارد هنرپیشه باشد٬ با یک گروه تئاتر کار می‌کند. یکی دیگر رمان می‌خواند. بچه‌ها از تفریح‌ها و پارتی‌ها و غیره می‌گویند. بحث که به قرص‌های مخدر و دیگر چیزها برسد٬ دیگر تحمل من تمام شده. عذرخواهی می‌کنم و راهی خانه می‌شوم...

خیابان‌های شهر هم دیدنی است. پسرها به دخترها متلک می‌گویند٬ دخترها به پسرها. دانشگاه هم وضع بهتری ندارد. دیگر نه خبری از بسیجی‌های ثابت قدم‌ است نه از انجمنی‌های اصلاح طلب٬ نه تحصن٬ نه تجمع٬ نه سروصدا. ولی بازار تجارت داغ است. اصلاحات و اصول را هم می‌توانی بخری٬ و صدالبته بفروشی.

...

 

و من این‌ها را می‌بینم از این نسل جدید٬ و می‌بینم و می‌بینم٬

و به فکر فرو می‌روم٬ فکری عمیق٬

 

به این فکر می‌کنم که ما چقدر متفاوت شدیم از پدرانمان و از این نسل جدید.

پدرانمان که جواني‌ و خوشی‌هاشان را کردند. سر پيری گفتند انقلابی هم بکنيم، انقلابشان را هم کردند و داغش به دلشان نماند. بعدش هم جنگ شد، خوب سخت بود٬ درست، ولی جنگ هم تمام شد، و بعد حالا همه چيز عادی. اين‌روزها ديگر خيلی به خودشان زحمت هم نمی‌دهند از انقلاب و جنگ و سياست صحبت کنند.

 

این نسل بعد از ما که اصلا جنگ و انقلاب نديد. کتاب‌هایش را هم نمی‌خواند. بخواند هم برايش همه داستان است. بیست و دو بهمن برایش کاغذ‌رنگی است و دو روز تعطیلی و شیرینی و نمایش و بازی و خنده. سی و یک شهریور را مطمئنم نمی‌داند چه روزی است. صدام را حتما تازگی‌ها در اخبار دیده. دلش هم شاید برایش سوخته باشد٬ وقتی اعدامش کردند. ولی نمی‌داند٬ نمی‌داند که صدام سال‌ها برای مردم این کشور عفریت مرگ بود٬ و کابوس شب‌های بی‌پایان مادران و پدرانی که انتظار بازگشت فرزندانشان پیرشان کرد.

نمی‌داند٬ خیلی چیزها را نمی‌داند....

می‌دانی٬ این ها را نمی‌داند ولی...٬ ولی موسیقی پاپ را خوب می‌داند. همه‌ی خواننده‌ها را می‌شناسد. ایرانی و خارجی. خارجی‌ها را بهتر. خرگوش و زنگوله‌ی کیف و هنرپیشه‌های رنگ و وارنگ و سمند و پراید٬ همه را می‌داند خوب و دقیق. مدل موبایلت را از تُن صدای زنگش می‌گوید.

...

 

 

بین پدرانمان و این نسل جدید٬ ما - ولی - نسل عجيبی شديم.

ما شدیم فرزند انقلاب٬ فرزند جنگ.

ما شدیم خردسالانی که برنامه‌ی کودک‌شان مارش نظامی بود و گزارش عملیات، و لالایی شب‌هاشان نوحه‌های آهنگران و کویتی پور: سوی دیار عاشقان٬ سوی دیار عاشقان٬ رو به خدا می‌رویم٬ رو به خدا می‌رویم ...

 

ما شدیم کودکانی که اسباب‌بازی‌ها‌شان تانک و نفربر و تفنگ پلاستیکی بود٬ دبستانی‌‌هایی که قلک‌هایشان شکل نارنجک بود٬ و اسم کلاس‌های درسشان "اول شهید نامجو" و  "دوم شهید بابایی" و "سوم شهيد چمران" و ...

 

ما شدیم فرزندان خاموشی‌های هر شب، که برنامه‌اش را روزنامه‌ها چاپ می‌کردند. فرزند گنجشک لالای رادیوی باتری‌دار روی تاقچه، فرزند کوپن، فرزند صف‌های طويل که هيچ‌وقت تمام نمی‌شد، فرزند مدارس سه‌نوبته، فرزند کلاس‌درس‌های پنجاه نفره.


ما شديم همشاگردی جنگ‌زده‌ها، فرزند خيابان‌ها و کوچه‌هايی که به تدريج نام مردان و جوانان محل بر سردرشان نقش بست٬ فرزند صدای عبدالباسط که به هر محله که سرمی‌زدی از خانه‌ای بلند بود٬ همشاگردی دوستی که یک روز سرد و بارانی فرزند شهید شد٬
...
...

وقتی کمی بزرگتر شدیم٬ فکر و ذکرمان شد آرمان و هدف. شدیم نسل جنبش عدالت‌خواهی. نسل مدينه‌ی فاضله. نسل کتاب و سخن‌رانی، نسل بحث، نسل حقيقت‌جويی. 
شدیم نسل خواندن کتاب‌هایی که نه پدرانمان و نه نسل جدید به قول مرتضی آوینی برای پز دادن هم حاضر نیستند دستشان بگیرند: فلسفه‌ی تاریخ، تاریخ فلسفه، تحلیل انقلاب، فلسفه‌ی فلسفه ...

 

چه ‌شب‌ها تا صبح که نخوابیدیم و بحث کردیم و برای دنیا برنامه ریختیم. چه دعواها که نکردیم: بر سر عقایدمان٬ بر سر درست و غلط٬ بر سر حق و باطل. چقدر که از درس و زندگیمان نزدیم تا انجام وظیفه کنیم: در فلان تجمع و فلان راهپیمایی شرکت کنیم٬ پای صحبت فلان و بهمان برویم٬ وظیفه‌مان را فراموش نکنیم٬

چقدر می‌ترسیدیم که دچار روزمرگی شویم٬ چقدر می‌ترسیدیم که مثل بقیه شویم...

 

عاقبت هم مثل بقیه نشدیم٬ خیلی متفاوت شدیم٬


ما شديم نسل انقلاب، نسل جنگ،
شديم نسل نگرانی، نسل ترس، نسل مسووليت، نسل درک، نسل تکليف، نسلی که هميشه می‌بايست سال‌ها پخته‌تر از سنش فکر کند، نسلی
 که هيچ‌وقت جوانی نکرد،


ما
نسل خيلی عجیبی شدیم٬

نسل انقلاب٬ نسل جنگ...

 

بعضی وقت‌ها به بی‌خیالی این نسل جدید حسودیم می‌شود... "

 

 

دوستم دیگر ساکت ماند.

جوابی ندادم. جوابی نداشتم.

 

 

 

 

این هم گنجشک لالا٬ اگر از "نسل گنجشک لالا" هستید. 

 

/ 141 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی

nasl sewom ham, hamoon gohi hastan ke ma boodim, bi khod bahane nayar

یک ایرانی در ایران

من واقعا به داشتن یک هموطنی مثل شما در آمریکا افتخار می کنم . من یک نسل دومی هستم و می خواهم بگویم که اینطور هم که فکر می کنی نیست ما زیاد با شما فرق نداریم و ما فقط یک ذره پیشرفته تر کار می کنیم .

شهدخ

مدل بيق

روح ا...

خوب که چی ؟

مینا

من تازه وبلاگتون رو پیدا کردم یه خورده ای تو مطلبهاش گشتم. رسیدم به نسل ما. خوندمش ببینم چه بدیهایی از خودمون گفتید. آره این حرفا که نوشتید راسته. نسل ما و نسل بعد از ما قربانیست. البته به نظر میرسه اکثر نسلهای ایران قربانیند(غیر از اون زمانهای داریوش و کوروش ،...که به راستی به افسانه می مانند). قربانی ندانم کاری نسل قبلیشان و خودشان. فکر می کنید چرا اینطوریه؟ من خیلی مواقع به این موضوع فکر میکنم. تنها جوابی که به ذهنم می رسد دین گرایی مفرط است. نظر شما چیه؟

مریم

این همه چیز که گفتی بیشتر شبیه روضه بود دلم واقعا برای خودمون سوخت البته نمی دونم با این تفاسیر که شما کردید فاصله نسلی چیزی کمتر از 10 سال باید باشه ومن نمی دونم توی کدوم نسل قرار گرفتم چون هم یه ذره مثل شماها فکر می کنم هم مثل اونا البته ما می تونیم یه نسل میانه بین شما باشیم [چشمک] ولی واقعا من از این نسلی که شما به عنوان نسل سوم ازش یاد می کنید بیشتر خوشم می آد چه سودی داره که برای یه دنیا بهتره فکر کنی و دست آخر هیچی دستتو نگیره به نظرم اونا طبیعی تر دارند بزرگ می شند ما با ایده های بزرگ و جهانی و معنوی بزرگ شدیم اما چه سود که ما با تمام این دنیا ها بزرگ شدیم و دنیای خودمون هر روز کوچیک و کوچیکتر شد تا جای که حتی نفس کشیدن توی این دنیا سخت شد.

hadi.babol

دنبال دختربرای رفاقت............

ghazal

وبلاگت خیلی قشنگه ممنون از مطلب قشنگت.

:)

عالی بود.